"EFT to moc wyboru jak chcesz się poczuć. Stres, lęk, żal, smutek i wiele innych emocji nie musi być zdeterminowana. Nareszcie możesz mieć wpływ na to co i jak odczuwasz" 

Co to jest EFT?


"W EFT zajmujemy się przede wszystkim tym co negatywne. Gdy to co negatywne zostanie w prawidłowy sposób wyeliminowane, to co pozytywne w naturalny sposób wypłynie na powierzchnię"
G. Craig (twórca systemu EFT)

Tajemniczy skrót, 3 litery, za którymi stoi klucz do Twojej wolności emocjonalnej. EFT to skrót od angielskiej nazwy oznaczający Emotional Freedom Techniquesco po polsku oznacza Techniki Wolności Emocjonalnej. Inne nazwy, które możesz spotkać to: tapping, opukiwanie meridianów lub emocjonalna akupunktura. Jest to metoda i zarazem system pracy, który otwiera nowy dział psychoterapii zwany psychologią energetyczną. System stworzył w latach 80 amerykański inżynier Gary Craig bazując na doświadczeniach amerykańskiego psychologa dr Rogera Callahana. Jak zwykle tego typu odkrycie nastąpiło „przypadkiem” i było połączeniem badań nad emocjami w kontekście medycyny chińskiej i różnorodnych metod psychoterapeutycznych. Nawet sam twórca nie spodziewał się jak nieprawdopodobne wyniki będą efektem zastosowania tej nowej metody. Każda forma psychoterapii pracuje z negatywnymi emocjami natomiast każda z nich inaczej podchodzi do pochodzenia emocji oraz do pracy z nimi. W EFT oraz w innych systemach energetycznych negatywne emocje traktujemy jako blokadę lub zaburzenie przepływu energii. Prawda, że proste? Gdy energia płynie prawidłowo i nie ma zaburzeń mamy dobry nastrój, samopoczucie oraz zdrowie. W wyniku zdarzenia, które odbieramy jako negatywne, następują różnorodne blokady energetyczne, które powodują długofalowe skutki w naszym życiu. Koncepcja ta, tak zasadniczo różni się od wszystkiego co do tej pory stosowała współczesna psychologia, że aż trudno uwierzyć, że może „to” tak działać. Zachęcam jednak do spróbowania ponieważ jest to chyba "najbezpieczniejszy" system terapeutyczny na świecie. W ciągu ostatnich 10 lat badań klinicznych nad tą techniką odchodzi się od nomenklatury stosowanej w medycynie chińskiej. 

Aktualne badania potwierdzają wpływ EFT na ekspresję genów, układ nerwowy oraz układ hormonalny. Obecnie EFT to ponad 200 badań, z których większość można znaleźć w renomowanych, wysoko punktowanych czasopismach naukowych.

Cztery główne efekty, które Garry Craig zauważył podczas praktyki z EFT to:
- Działa niezwykle relaksująco i uspokajająco (m.in dzięki redukcji kortyzolu)
- Zmniejsza negatywne emocje i eliminuje negatywne przekonania
- Usprawnia nasz system bioelektryczny oraz poprawia naszą kondycję psychofizyczną
- Działa skuteczne przy redukcji różnorodnych, w tym nie do końca rozpoznanych, stanów bólowych
EFT jest niezwykle proste w zastosowaniu i niesamowicie skuteczne, dlatego z łatwością nadaje się do samodzielnej pracy jako autoterapia.

EFT ma szansę stanąć u boku systemów terapeutycznych stosowanych we współczesnej psychologii. Badania nad EFT są prowadzone obecnie na całym świecie i możesz je znaleźć m.in. USA: Harvard Medical School, the University of California at Berkeley, City University of New York, Walter Reed Military Medical Center, Texas A&M University, JFK University. Staffordshire University (Wielka Brytania), Lund University (Szwecja), Ankara University (Turcja), Santo Tomas University (Filipiny), Lister Hospital (Anglia), Cesar Vallejo University (Peru), Bond University (Australia), and Griffith University (Australia).

STRES

Eft to istotna statystycznie poprawa w odczuwaniu dystresu psychologicznego i emocjonalnego, bólu i łaknienia (Church, Brooks, 2010).  Zmniejszenie poziomu kortyzolu (Church, Yount i Brooks, 2012)

lęk

EFT to skuteczna pomoc w uzdrawianiu z lęków, fobii.Wiele badań dotyczących użycia Technik Wolności Emocjonalnej wykazało skuteczność w łagodzeniu m. in. lęku przed dentystą (Temple, Mollon, 2011), fobii (Lambrou, Pratt, Chevalier, 2013), lęku przed publicznymi wystąpieniami (Jones, Thornton, Andrews, 2011)

DEpresja

Badacze (Church, De Asis i Brooks, 2012) donieśli o bardzo dużym spadku wyników na Skali Depresji Becka u studentów po czterech 90-minutowych sesjach grupowych. Spadek był tak znaczący, że średnia osób z grupy poddanej EFT nie wypełniała znamion kategorii depresji. Co jednak jest najważniejsze to, że efekt utrzymuje się w czasie.

trauma

Badania wykazały, że w przypadku PTSD, EFT daje powtarzalne (replikowalne) efekty.  (Church i wsp. 2013) oraz (Geronilla i in., 2016). Analiza przeprowadzona w 2017r. przez naukowców Sebastiana i Nelmsa wykazała, że seria 4 do 10 godzin sesji EFT jest skuteczną formą terapii w przypadku PTSD.

problemy z wagą

Problemy z wagą i emocje? Czy słyszałeś o emocjonalnym podjadaniu?  Naukowcy tacy jak Peta Stappleton prowadzą badania potwierdzające skuteczność EFT w problemach ze zwiększonym apetytem i problemami z wagą. (Stapleton, Clark, Sabot, Carter, Leech, 2020)

emocje

Regularne stosowanie EFT wpływa na wzrost pozytywnych emocji ( Fox ,2013). Emocje takie jak nadzieja i radość zastępują złość, wstyd, lęk i poczucie beznadziei. Badacze (Bougea i in. ,2013) zauważyli zwiększenie emocjonalnego dobrostanu oraz zmniejszenie ograniczeń spowodowanych przez emocje takie jak np. lęk.

zmniejszenie bólu i stanów zapalnych

Badania kliniczne prowadzone nad działaniem EFT na ból wykazały, że średnio możemy zmniejszyć natężenie bólu o 68% (Church & Brooks 2010). To prawie 2/3 bólu mniej u pacjentów z różnorodnymi stanami bólowymi podczas 30 min wykonywania opukiwania.  Średnia skuteczność EFT to „aż” i „tylko” 68%... 

osiągnięcia szczytowe

Stosowanie EFT przyczynia się do poprawy wyników sportowych co wykazali (Church, 2009; Llewellyn-Edwards, Llewellyn-Edwards, 2012, za: Stapleton, 2019; Church, Downs, 2012)

Wszystko co jest Ci potrzebne aby rozpocząć pracę z EFT znajduje się w moim e-booku, który możesz bezpłatnie ściągnąć z tej strony. Zawarłem w nim podsawy, których uczę na szkoleniach i co jest ważne aby postawić pierwsze kroki w Technikach Wolności Emocjonalnej. Zapraszam Cię do skorzystania z jednej z najprostszych technik na świecie, której prostota jest niezbędnym elementem skuteczności. Jeśli będziesz chciał/a więcej - ta strona jest pełna kursów i procesów, które pozwolą Ci nabrać wiatru w żagle.  Życzę aby EFT dało Ci siłę w codziennym życiu.

Zacznij już dziś swoją przygodę z EFT

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowego e-booka

Pobierz bezpłatny e-book i naucz się podstaw. Znajdziesz w nim znacznie więcej niż tylko podstawy.

Kliknij i pobierz teraz

Przeczytałem i zgadzam się na terms & conditions.